O nama
O Savezu gorskih vodiča Hrvatske
Savez gorskih vodiča Hrvatske (SGVH) prva je i jedina samostojna strukovna vodička udruga u Republici Hrvatskoj. Savez je osnovan 30.11.1996. godine i logičan je slijed razvoja vodičke djelatnosti u turizmu.
Osnivači SGVH su vodiči s dugogodišnjim iskustvom koji su zaključili da samo ovakvo vodičko ustrojstvo može udovoljiti sve većim i složenijim zahtjevima koji se postavljaju pred gorske vodiče.
SGVH kao član međunarodne udruge saveza planinskih vodiča Union of International Mountain Leader Associations (UIMLA) ovlašten je osposobljavati međunarodne planinske vodiče po standardima UIMLA.
Školovanje vodiča u SGVH jedna je od osnovnih zadaća ovog saveza. Po uzoru na vodička ustrojstva drugih zemalja razrađen je sustav školovanja u stupnjevima, prilagođen zahtjevima različitih kategorija vodiča.
Savez brine o cjeloživotnom obrazovanju svojih članova, povezuje se sa sličnim udruženjima drugih zemalja te promovira aktivan i pustolovan turizam.
Riječ predsjednice
Iz objavljenih viđenja, poslanja i ciljeva Saveza gorskih vodiča Hrvatske (SGVH) mogu se izdvojiti osnovni postulati osnivača:
„Zaštita prirodnih ljepota Republike Hrvatske kroz ekološki održivi vid turizma, planinski ekoturizam. Takav turizam moguć je između ostalog bavljenjem časnim i poštenim vodičkim poslom uz kontinuirano praćenje razvoja te ulaganje u kadrove sposobne da stručno i profesionalno odgovore na sve zahtjeve koji se pred njih stavljaju kako bi u konačnici došli u položaj ključnog čimbenika u cjelogodišnjoj ekoturističkoj ponudi Hrvatske.“
Kako bi SGVH bio na tragu onih načela na kojima počiva, različita su polja djelovanja u smjeru kojih želimo nastaviti put.
Kao prvo to su stalna i obavezna izobrazba vlastitih kadrova, jer jedino sustavnim vježbanjem i ponavljanjem usvojenih znanja i vještina moguće je jamčiti visoku razinu koju predstavlja značka koju nose SGVH/UIMLA vodiči.
Zatim izobrazba novih članova u sustavu školovanja koji je prilagođen zahtjevima tržišta outdoor turizma, odnosno aktivnog i pustolovnog turizma kako je on zakonski definiran, kao i smjeru u kojem se tržište razvija. U samom članstvu SGVH postoje pojedinci koji imaju relevantno znanje i iskustvo, a koje su voljni prenijeti na ostale članove. To se prije svega odnosi na starije članove čije je iskustvo i znanje od neprocjenjiva značaja za SGVH, ali i na članove iz drugih država koji su se pozicionirali u svojim matičnim državama i na međunarodnome tržištu.
Suradnja s planinarskim i turističkim organizacijama kao i nastavak dosadašnje dobre suradnje s UIMLA-om, ali i svim drugim relevantnim inozemnim organizacijama koje bi mogle pomagati interesima članstva SGVH također su jedan od važnih čimbenika budućeg rada. Suradnja s regulatornim i državnim tijelima usko se veže uz suradnju sa strukovnim tijelima.
I na kraju, ali ne manje važno, transparentna komunikacija i odnos s članstvom, jer SGVH postoji zbog svojih članova.
Savez gorskih vodiča Hrvatske je udruga profesionalnih planinskih/gorskih vodiča te kao takva mora osigurati kontinuirano održavanje i unapređivanje znanja svojih članova te biti spona između svojih članova i tržišta. Također, mora održavati konstruktivan dijalog sa svim relevantnim sudionicima – i tržišnim i regulatornim – na način da se prihvati realno stanje, potrebe tržišta te standardi struke. Nova vremena zahtijevaju nove, fleksibilnije i efikasne pristupe. Time bi se i nadalje mogao održati interes za školovanje, što i je osnovna svrha Saveza, te bi se stvorili novi kadrovi prijeko potrebni za opstanak i budućnost SGVH.
Predsjednica Saveza gorskih vodiča Hrvatske:
Tatjana Zajec, dr.med.vet.
Zagreb, 13. ožujka 2019. godine
Riječ prve predsjednice
VIĐENJE
Istinski lijepa, u značajnoj mjeri očuvana i biološki raznolika, ali nadasve osjetljiva i krhka hrvatska priroda zaslužuje primjereni, ekološki održivi vid turizma. Tradiciji, koja se gubi nestankom stanovnika iz te prirodne ljepote, treba pak suvremeni životni poticaj. Zaraditi pošteno za sebe i za buduće naraštaje ostavljajući im prirodu kakvu poznajemo, može se ponosno pokazujući svijetu povjereno nam nasljeđe. Biti vodič kroz našu prirodu je časna mogućnost.
POSLANJE
Struka profesionalnih vodiča u planinama odraz je boljeg i kvalitetnijeg življenja cijele društvene zajednice. Njeno jačanje je preduvjet očuvanja suživota prirode i čovjeka, te ponajbolji primjer suvremenog, ekološki svjesnog, vida turizma tijekom cijele godine – planinskog ekoturizma.
CILJEVI
Okupljati struku planinski vodič i njoj srodne, brinuti o struci kroz trajno unaprjeđivanje i školovanje, usklađenim planom školovanja sa sustavom UIMLA-e (Union of International Mountain Leader Associations), dovesti struku u položaj ključnog čimbenika u cjelogodišnjoj ekoturističkoj ponudi Hrvatske.
Napisala: M. Gobec